Moje cesta k meditaci

12ti letá dívenka a autogenní trénink

Ve 12ti letech jsem se setkala s technikou Autogenní trénink. Začala jsem ho používat poměrně často. Měla jsem v té době totiž tiky, a autogenní trénink mě dokázal zklidnit a tiky ustupovaly.

Při autogenním tréninku jsem zažila pocit „být jenom já, sama se sebou“. Tiky byly díky vnějším vlivům a ty neměly do mého „jenom já“ přístup. Tenkrát jsem si to moc neuvědomovala, psal se rok 1985 a o těchto věcech se zde nemluvilo.

Čas šel dál a při studiu na Vysoké škole ekonomické jsme měli možnost přihlásit se v rámci seminářů z psychologie na praktikování autogenního tréninku, jako techniky, která je vhodná pro budoucí manažery a pro náročnou práci v ekonomickém oboru.

Řadu let jsem pracovala a pracovala a na autogenní trénink jsem si občas vzpomněla, občas mi pomohl lépe usnout. Ale to bylo tak všechno.

Shiatsu na mateřské

Během mateřské dovolené jsem začala navštěvovat školu masáží a techniky shiatsu Darja Shiatsu School. Součástí výuky byly i meditace. Tyto meditace byly řízené, za znění hudby v pozadí bylo mluvené slovo, která nás meditací provázelo. Nikdy nezapomenu na meditaci s elementem VODA, kdy jsem pod vodní hladinou, no co hladinou, na dně hodně hlubokého oceánu, našla zářící poklad. Tenkrát jsem ho vynesla nad hladinu a potom jsem, a doposud tak činím, se s ním spojovala v duchu při těžkých chvílích. Poklad vnímám jako esenci a prapodstatu mě samotné.
Meditace byly na různá témata. Ale vlastně i shiatsu samotné je forma meditace, hluboké zklidnění a kontakt „sama se sebou“. Velice upřímný a pravdivý kontakt, který často provázejí slzy, někdy silné emoce, smutek, pocit dojetí a vděku. Shiatsu považuji za návrat k sobě. Shiatsu osobně ráda navštěvuji a zároveň jsem shiatsu praktik.

Semináře po mateřské

Další vlna meditací následovala při spolupráci s Karlem Rešlem. Pořádala jsem jeho semináře rodinných konstelací a meditací. Jezdili jsme s účastníky na víkendové pobyty a tam probíhaly v rámci programu i meditace. Také jsme občas mívali samostatný večerní seminář „Práce v hladině alfa“ nebo „Meditace na jednotlivé čakry“.

Autoterapie hlasem

V rámci seminářů ATH (Autoterapie hlasem) meditujeme s lektorkou Feng-yűn Song. Ta nám předává svoje zkušenosti z meditativních pobytů v čínských klášterech. Jsou to klidové meditace, bez průvodního slova. K meditativnímu stavu nám napomáhají speciální tóny, které sami vydáváme. Je to meditace v sedě (dbáme na podložení kostrče kvůli OSE), nebo ve stoje, v tak zvaném SLOUPU (znají taiji a čchi-kung praktikanti.) Ale i cvičení 8 brokátů je forma meditace.

Hudebně meditační lázně

Zvláštní kategorií v mém životě zaujímají hudební meditace, nazývané Zvukové lázně. Tyto hluboké meditace a relaxace jsem zažívala v rámci náplně indiánských táborů pro rodiče s dětmi. Tam nám Lucie Čapková (provdaná Tomková) dělala Zvukové lázně pomocí tibetských misek, gongů, didgeridoo, flétniček a dalších muzikoterapeutických nástrojů. Při tom vibrovalo celé tělo, každá buňka se dostala do rytmu, mysl se zklidnila, býval to hluboký zážitek.

Gongy a meditace

Hodně zajímavé jsou meditace s obřím gongem, které zde v rámci projektu Výprava provozuje Bear. Gong má průměr přes 2 m, k tomu hraje na didgeridoo Ondřej Smeykal. Také Boris Tichanovský používá gongy (menšího formátu) k navození meditativního stavu.

Pravidelná meditace


Medituji dodnes, pravidelně a ráda bych meditovala častěji. Medituji cíleně v klidu, ale jako meditaci vnímám i činnosti jako je například kreslení, stříhání látek, šití, plnění polštářků pohankovými slupkami.
Miluju jízdu vlakem a „čučení z okýnka“. To je pro mě meditace (ovšem bez ukecaných spolucestujících 🙂
Osobně se domnívám, že by se meditace měla stát součástí života každého z nás. Že nás nejen zklidňuje a tím pomáhá vytvářet nadhled, ale i spojuje s naším potenciálem, se samoléčebnými procesy v nás.

Dalším technikám, které mě osobně pomáhají se zklidnit, se věnuji ve svém eBooku, který jsem najdete pod názvem „9 kroků, ke zvýšené lehkosti bytí“.

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů