Moje cesta k meditaci

12ti letá dívenka a autogenní trénink

Ve 12ti letech jsem se setkala s technikou Autogenní trénink. Začala jsem ho používat poměrně často. Měla jsem v té době totiž tiky, a autogenní trénink mě dokázal zklidnit a tiky ustupovaly.

Při autogenním tréninku jsem zažila pocit „být jenom já, sama se sebou“. Tiky byly díky vnějším vlivům a ty neměly do mého „jenom já“ přístup. Tenkrát jsem si to moc neuvědomovala, psal se rok 1985 a o těchto věcech se zde nemluvilo.

Čas šel dál a při studiu na Vysoké škole ekonomické jsme měli možnost přihlásit se v rámci seminářů z psychologie na praktikování autogenního tréninku, jako techniky, která je vhodná pro budoucí manažery a pro náročnou práci v ekonomickém oboru.

Řadu let jsem pracovala a pracovala a na autogenní trénink jsem si občas vzpomněla, občas mi pomohl lépe usnout. Ale to bylo tak všechno.

Shiatsu na mateřské

Během mateřské dovolené jsem začala navštěvovat Darja Shiatsu School. Součástí výuky byly i meditace. Tyto meditace byly řízené, za znění hudby v pozadí bylo mluvené slovo, která nás meditací provázelo. Nikdy nezapomenu na meditaci s elementem VODA, kdy jsem pod vodní hladinou, no co hladinou, na dně hodně hlubokého oceánu, našla zářící poklad. Tenkrát jsem ho vynesla nad hladinu a potom jsem, a doposud tak činím, se s ním spojovala v duchu při těžkých chvílích. Poklad vnímám jako esenci a prapodstatu mě samotné.
Meditace byly na různá témata. Ale vlastně i shiatsu samotné je forma meditace, hluboké zklidnění a kontakt „sama se sebou“. Velice upřímný a pravdivý kontakt, který často provázejí slzy, někdy silné emoce, smutek, pocit dojetí a vděku. Shiatsu považuji za návrat k sobě. Shiatsu osobně ráda navštěvuji a zároveň jsem shiatsu praktik.

Semináře po mateřské

Další vlna meditací následovala při spolupráci s Karlem Rešlem. Pořádala jsem jeho semináře rodinných konstelací a meditací. Jezdili jsme s účastníky na víkendové pobyty a tam probíhaly v rámci programu i meditace. Také jsme občas mívali samostatný večerní seminář „Práce v hladině alfa“ nebo „Meditace na jednotlivé čakry“.

Autoterapie hlasem

V rámci seminářů ATH (Autoterapie hlasem) meditujeme s lektorkou Feng-yűn Song. Ta nám předává svoje zkušenosti z meditativních pobytů v čínských klášterech. Jsou to klidové meditace, bez průvodního slova. K meditativnímu stavu nám napomáhají speciální tóny, které sami vydáváme. Je to meditace v sedě (dbáme na podložení kostrče kvůli OSE), nebo ve stoje, v tak zvaném SLOUPU (znají taiji a čchi-kung praktikanti.) Ale i cvičení 8 brokátů je forma meditace.

Hudebně meditační lázně

Zvláštní kategorií v mém životě zaujímají hudební meditace, nazývané Zvukové lázně. Tyto hluboké meditace a relaxace jsem zažívala v rámci náplně indiánských táborů pro rodiče s dětmi. Tam nám Lucie Čapková dělala Zvukové lázně pomocí tibetských misek, gongů, didgeridoo, flétniček a dalších muzikoterapeutických nástrojů. Při tom vibrovalo celé tělo, každá buňka se dostala do rytmu, mysl se zklidnila, býval to hluboký zážitek.

Gongy a meditace

Hodně zajímavé jsou meditace s obřím gongem, které zde v rámci projektu Výprava provozuje Bear. Gong má průměr přes 2 m, k tomu hraje na didgeridoo Ondřej Smeykal. Také Boris Tichanovský používá gongy (menšího formátu) k navození meditativního stavu.

Pravidelná meditace


Medituji dodnes, pravidelně a ráda bych meditovala častěji. Medituji cíleně v klidu, ale jako meditaci vnímám i činnosti jako je například kreslení, stříhání látek, šití, plnění polštářků pohankovými slupkami.
Miluju jízdu vlakem a „čučení z okýnka“. To je pro mě meditace (ovšem bez ukecaných spolucestujících 🙂
Osobně se domnívám, že by se meditace měla stát součástí života každého z nás. Že nás nejen zklidňuje a tím pomáhá vytvářet nadhled, ale i spojuje s naším potenciálem, se samoléčebnými procesy v nás.

Jak si zachovat vnitřní klid v každé situaci? Jak krotit svoji pozornost a lépe se soustředit? Zvu Vás do světa klidu a harmonie, přidáte se? Můj příběh si přečtěte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Napsala jsem pro vás eBook „9 tipů jak na sebe nezapomínat“

    Chcete se dlouhodobě cítit skvěle? Získejte 9 praktických rad jak na to na 30 stránkách.

  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku