Obyčejnej den s celostním přístupem

Co je pro mě celostní přístup?
Celostní přístup je způsob uvažování, hledání souvislostí, příčin a následků, vnímání přesahu našich činů, pocitů, myšlenek.
Proto bych se ráda podělila o svoje pojetí celostního přístupu v průběhu jednoho ideálního dne.

Jak o sebe pečuji v průběhu dne

Budím se přirozeně mezi 7-7.30 h, dojdu si na WC a vyčistím si zuby zubním práškem.
Vypiju nalačno 2 dcl čisté teplé vody.
Pokud cítím zahlenění, pokašlávám nebo mám plný nos, použiju techniku cumlání oleje. Do úst si dám 1 lžíci oleje (může být jakýkoli, používám olivový) a nechám ho tam převalovat několik minut, nepolykám ho, po cca 10 minutách olej vyplivnu a z jazyka seškrábu plak pomocí lžíce.

Potom se 30 minut věnuji cvičení, protahování a práci s dechem, výhradně o samotě.

V 8 hodin začínám vařit snídani, dám na sporák zeleninový vývar (ten si připravuji na 1-2 dny dopředu ). Vývar přivedu k varu, osolím a přidám do něj vařit nakrájenou zeleninu. Ke konci varu přidám miso pastu a trošku jahel nebo rýže z předchozího dne. V klidu posnídám a kolem 8.45 začínám pracovat.
Pracuji do 12 hodin. Tento čas jsem nevýkonnější, dělám tedy nejnáročnější činnosti dne. Tento čas nejím, jenom popíjím vodu nebo bancha čaj.

Ve 12 h si jdu připravit oběd. Pracovnu mám hned u bytu, v tom mám výhodu a také jsem tak celé moje podnikání směřovala, abych si mohla obědy připravovat doma. Jedenkrát v týdnu si zajdu do veganské nebo makrobiotické jídelny a užívám si krásný pocit, že mi někdo uvařil. Také je to pro mě inspirace.

Oběd se skládá z polévky a hlavního jídla. Po obědě následuje krátký odpočinek v polosedě nebo vleže, nohy mám natažené na pohovce nebo na druhé židli.

Od 13.30 do 16.30 pracuji. Kolem 15 hodiny si někdy dám svačinu. V zimních měsících se jdu po obědě projít na sluníčko a naopak pracuji v podvečer, když už je venku tma. V létě chodím ven v podvečer.

Večeřím mezi 17-18 hodinou. Potom už nic nejím ani nepiju. Chodívala jsem v noci na WC, pokud večer už nepiju, tak dokážu spát celou noc a metabolismus si krásně odpočine.

Někdy mezi 18-19.30 ještě pracuji, mívám tam někdy klienta na shiatsu masáž. Nebo dělám různé domácí práce, jsem s rodinou, věnuji se koníčkům.

Zpravidla mezi 20-21 hodinou medituji, celkem 30-45 minut. Medituji o samotě, v klidu, bez hudby a doprovodného slova. Zklidňuji se pomocí manter a tónů.

Před spaním už nepracuji na PC ani nekoukám do mobilu kvůli nežádoucímu světlu. Snažím se dělat klidnější činnosti, jsem s rodinou nebo si čtu. Chodím spát mezi 22.30-23 hodinou.

Pokud se mi někdy nedaří usnout, dýchám do břicha, uvolňuji celé tělo a pomáhají mi tóny.

Stravu v průběhu dne volím podle toho, jak se cítím. Když jsem unavená nebo zahleněná, soustředím se víc na zásadotvornou stravu, víc tekutou. Když je chladno, vařím si zahřívací nápoje a jídla. Naopak v létě zase ochlazující nápoje a jídla.
Jako žena zohledňuji také svůj měsíční cyklus. Náročné aktivity směřuji mimo období měsíčků.

Při čekání na autobus si blbnu, stavím se střídavě na špičky a na paty, postávám na jedné noze. Tím se rozhýbává tok lymfy v těle.

Když svítí sluníčko, nahřívám si obličej, prohřívám zavřené oči a potom se otočím a nahřívám si záda a zátylek. Sluneční teplo a energii si vědomě pouštím do kostí, stačí jenom být v klidu a říct si v duchu, že pouštím sluneční teplo a energii do kostí. 

Pokud někde čekám, protahuji si paže, rotuji v ramenou nebo zapřu paži o futra (paže je kolmo na futra) a krásně se tak protáhne. Také rotuji v zápěstích, opřu dlaně o stůl a ohnu zápěstí do 90 st. úhlu a protahuju, kam mě to pustí. Opakuji i na druhou stranu, kdy protahuji vnější část zápěstí.

Takto jsem popsala svůj ideální den. Pak jsou ale dny, kdy jdu na setkání s přáteli, na návštěvu, do divadla nebo jsem na dovolené. Tam potom moje aktivity vypadají jinak. Pro mě je prioritou ranní cvičení, skladba stravy a čas na odpočinek. Dost často si nosím na rodinné oslavy svojí svačinu. V každém dni v diáři mám čas pro odpočinek, který je zároveň rezerva pro neočekávané situace.

Když byly děti menší, byl můj den odlišný, je to přirozený vývoj. Malinké děti potřebuji více péče a pozornosti než ty větší. Mým je v den psaní tohoto příspěvku 15 let (mám dvojčata). Proto už se mohu ve všední dny věnovat více sobě. Víkendy býváme spolu a hodně mimo město.

Proč to dělám právě takto?

Prostřednictvím celostního přístupu lépe zvládám krizové, ale i běžné životní situace.
Účelem není se situacím vyhýbat, život je přináší jaksi neplánovaně, ale díky svému přístupu k životu je lépe snáším a mnohem dřív se dostanu do nadhledu. Dříve jsem v roli oběti zůstávala mnohem déle, běžně dny, týdny, měsíce a možná dokonce i roky. Neuvědomovala jsem si to. A zároveň mě role oběti vyčerpávala. Celostní přístup umožňuje řešit problémy s větší lehkostí, rychleji a efektivněji a také mít ze svých rozhodnutí lepší pocit. Přináší do života více jasnosti.

Můj osobní rytmus

Náš osobní roční rytmus, například dle práce. Já například mám nejvíc práce od října do prosince (vyrábím meditační polštáře a provozuji eshop Obchod s radostí a mé polštáře jsou oblíbené vánoční dárky), proto si na toto období neplánuji žádné kurzy, akce, oslavy, cesty a vůbec ne dovolenou, protože by mi to přinášelo obrovský stres.
Každý máme tento rytmus odlišný. Je potřeba si to uvědomit, opustit předpoklad, že to všichni máme stejně. A potom svůj život přizpůsobit. Pokud nám to nevyhovuje, tak to změnit.

V průběhu dne probíhají tak zvané Orgánové hodiny. Náročné aktivity je dobré plánovat na čas, kdy býváme svěží. Já jsem nejproduktivnější v ranních a dopoledních hodinách. Do oběda udělám zpravidla 80% práce. Odpoledne už dělám raději rutinu nebo zařizování po městě. Nejvíc unavená bývám 17-18 hodin, to je čas ledvin. Někdo zase bývá unavený hned po obědě (je to dáno také typem stravování).

Nůžky kam se podíváš – praktické uspořádání prostoru

Nedávno jsem zase přeskládala věci v kuchyňských skříňkách. Můj manžel to nesnáší, protože potom nemůže nic najít. V té nejlukrativnější skříňce, tedy té, co je na místě, ke kterému se člověk snadno dostane, v příhodné výšce, byl mixér. Ten se u nás použije tak 2x do měsíce. Na rozdíl od hrnečků, které používáme denně. Tak jsem to celé přeuspořádala, abych dosáhla větší pohodlnosti a rychlosti při práci v kuchyni.

Pro svoji výrobní činnost (vyrábím meditační polštáře) mám takovou malou pracovnu. Více než rok mi trvalo, než jsem dala nůžky na všechna místa, kde jsou potřeba. Do té doby jsem neustále nůžky hledala a musela se pro ně zvedat. Dnes mám nůžky na pěti místech:
– tam, kde se střihají látky
– u šicího stroje
– u žehlicího prkna, protože občas je potřeba ustřihnout nit
– u balicího místa, protože občas někde kouká zapomenutá nit
– u stolku na malování látek

Pravidelný pohyb

Raději cvičím každý den (občas vynechávám neděli) 20 minut, než abych jednou týdně někam jela cvičit 2 hodiny. Předcházelo tomu ale cvičení na lekcích jako je pilates, taiji, jóga, čchi-kung a další. Tam jsem se naučila jak cvičit a dýchat. Teď mívám 1-2 x měsíčně cvičení a korekce s lektorkou.

V průběhu dne také:

Chodím do schodů a ze schodů všude kde to jde.
Na zastávce autobusu postávám na špičkách, protahuju si paže nebo stahuji pánevní dno.
Když mám čas, jdu 1-2 zastávky pěšky.
Střídám způsoby sezení při práci. Když pracuji déle než hodinu na PC, dám si ho ze stolu na malý stolek a sednu si k němu na meditační podsedák.
Kdykoli si vzpomenu, dýchám do břicha, uvolňuji břicho.
Když se cítím unavená, chvíli odpočívám. Někdy si lehnu, nebo alespoň sednu s nataženýma nohama.

Vědomý celostní přístup

Můj celostní přístup je založen na vědomé práci v několika oblastech, a to:

1/ Pravidelně a v průběhu dne se pohybuji
2/ Relaxuji a medituji
3/ Mám v denním plánu chvíle, kdy jsem sama
4/ Věnuji se sebevzdělávání a rozvoji, vracím se ke koníčkům z dětství
5/ Zvažuji význam setkávání s lidmi, preferuji setkání 2-3 kamarádek před větším kolektivem
6/ Jím odlehčenou stravu – Té se věnuji v extra příspěvku link na BLOG LMC
7/ Sleduji svoje myšlenky a usměrňuji je, pracuji se záměrem a pozitivním přístupem
8/ Dostatečně a kvalitně spím
9/ Jsem odlišná. Vím to a neřeším to.

Více se tomu věnuji ve svém eBooku, o kterém si přečtete více info ZDE.

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů