Můj příběh

 

Stravuji se bez lepku, mléka a cukru.
Díky změně přístupu ke svým zdravotním potížím jsem zcela změnila svůj způsob života, postavu i profesi, a začala žít lehčí a svěží život.

Pusťte si video o tom, jak to všechno začalo:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Ty už vůbec nemáš ty svoje alergie?

Zeptala se mě kamarádka uprostřed léta, když jsme si zkracovaly cestu přes louku, která právě krásně kvetla.

„Už 12 let jsem bez“, odvětila jsem. A pak jsem se rozpovídala o tom, jak to celé bylo. Přitom jsem si uvědomila, že už je to tak dávno a že už si ty stavy ani nevybavuju.

Ano, bývala jsem silný alergik. Měla jsem navíc rýmu po celý rok, ráno jsem se budila zahleněná, v noci smrkala a nemohla se pořádně vyspat. Tento stav přetrvával skoro dvě desítky let, od svých 15. A já přežívala.

Lékaři mě připravovali na operaci nosních polypů.

V tu dobu jsem ale neměla jenom rýmu a alergie. Řešila jsem řadu zdravotních obtíží, jako nadýmání, průjmy, bolesti spodní části zad, gynekologické potíže a problémy s otěhotněním a udržením těhotenství, záněty dutin, častou únavu. Celkově jsem bývala psychicky rozhozená, měla jsem časté výkyvy nálad. A vlastně jsem si to ani neuvědomovala.

Po narození dvojčat jsem byla na dně

Mému zhoršujícímu se stavu přispělo narození dvojčat. Plně jsem je kojila a věnovala se jim naplno. Moje tělo však strádalo. Nebyl čas se pořádně najíst, o teplé večeři se mi ani nezdálo. Výraz „zdravá strava“ mi tenkrát zněl jako nadávka. To mě dostalo do stavu, kdy už jsem nemohla dál, ale neznala jsem východisko.

Měla jsem neustálou rýmu, časté záněty dutin, a silné sezónní alergie, občas trávicí potíže, ale neustálé nadýmání a plynatost.

Rýma mi ukázala cestu

Když bylo dětem něco přes rok, začala jsem opětovně navštěvovat kurz taiji. Tam mě jedna žena upozornila, po té co jsem strávila značnou část cvičení s kapesníkem u nosu, že mám nejspíš oslabenou slezinu. To mě zaujalo natolik, že jsem se optala, jak na to přišla. No podle celostní medicíny. To byl pro mě hodně silný impuls a začala jsem jednat.

Změna stravování mi přinesla úlevu

Navštívila jsem odborníky na celostní medicínu, dostala doporučení, byliny a návody, jak vařit lepku, mléka a cukru. Během 14 dnů se mi udělalo tak dobře, že jsem si uvědomila jaká je moje cesta dál. V doporučeních jsem vytrvala, nejrůznější potíže se zmírňovaly.

Asi půl roku na to jsem si uprostřed léta sedla do kupky sena na chalupě.
"Já nemám opuchlé oči a nepšíkám?" Nechtěla jsem tomu věřit. Já mohla sedět na seně a nic, žádné napuchlé oči, žádná rýma, žádná alergie.

Bývala jsem alergická na pyl a seno už do dubna, a já si to uvědomila až uprostřed léta. Chápete, já si toho několik měsíců vůbec nevšimla.

Změny k lepšímu si všímáme hůře než změny k horšímu.

Začala jsem o sebe pečovat

Postupně se můj zdravotní stav zlepšoval. Všechny potíže, které jsou na začátku tohoto článku uvedené, se postupně vytratily. Ano, občas přijde rýmička na pár dní. Ale zase odejde bez větších komplikací.

 Tím, že strava a byliny (více se věnuji tomuto procesu v mém eBooku "Jak vařit bez lepku, mléka a cukru") ulevily fyzickému tělu, získala jsem energii začít se věnovat psychice.

Začala jsem víc cvičit, potkaly mě techniky jsou masáže shiatsu, rodinné konstelace, meditace, a poslední dobou převážně autoterapie hlasem a dechem apod.

Stále jsem bez cukru, mléka a lepku

Kromě stravy bez lepku, mléka a cukru pracuji na posilování jak fyzického tak emočnícho a psychického těla. Klíčem je upevňování vnitřního středu, průběžná korekce postoje, a to jak mého fyzického postoje (prostě stát nebo sedět rovně), tak postoje k životu a životním situacím.

Díky tomu získávám větší oporu sama v sobě. To mi přináší vnitřní klid, a ten mám kdykoli k dispozici. 

Trvale udržitelné zdraví je mnoho malých kroků směřujících k velkému cíli.

Vnitřní klid

Vnitřní klid mi umožňuje vnímat nejrůznější životní situace ví s nadhledem a díky tomu tolik nepropadat emocím, které tyto situace vytvářejí.

Je to pro mě celoživotní téma a hledání rovnováhy.

Vnímám to tak, že fyzično a psychika jdou spolu ruku v ruce.

Pokud tělu dáváme stravu plnou živin a minerálů, je nasycené, a lépe potom funguje i po psychické stránce. Jakoby máme dostatek energie pro kultivaci myšlenek a udržení nadhledu nad přicházejícími situacemi a stavy.

Dokud jsem měla problém se vstřebatelností živin kvůli oslabenému tenkému střevu a zažívání celkově, tělo nemohlo brát co potřebovalo a ani to nedostávalo. 

Navenek se to projevovalo:
a) zdravotními potížemi dlouhodobého rázu,
b) rozhozenou psychikou, nervový a hormonální systém nedostával, co potřeboval.