Můj příběh

 

Jak jsem díky svým zdravotním potížím zcela změnila svůj způsob života, postavu i profesi,
a začala žít lehčí a svěží život.

Že prý jsem klidná

"Ty jseš taková klidná!" Prohlásila nedávno kamarádka.

Tak vlastně má pravdu. Jsem mnohem klidnější, než jsem bývala.

A když mě něco rozhodí, tak si to už docela brzo uvědomím a snažím se najít příčinu. Osvědčilo se mi, že když odhalím příčinu, stačí si ji uvědomit, přiznat, tak je potom snazší situaci přijmout.

Změna byla nutná

Potřeba něco změnit nastala na mateřské. Ale byla tam už mnohem dříve, jenom jsem netušila, že mohu něco změnit a možná, po pravdě, jsem to ani nechtěla, bylo to pohodlnější.

Po náročném těhotenství se nám narodila dvojčata, krásná milá miminka, která každý obdivoval, ale já padala na hubu. Po fyzické stránce jsem měla neuvěřitelnou podporu od manžela, babiček a kamarádek. Měla jsem prostor pro odpočinek, občas si přes den zdřímnout.

Ale hlava mi pořád šrotovala. V zápase o dokonalost jsem nedokázala vypnout. A vypnout bylo to, co přesně moje tělo potřebovalo.

Před narozením dětí bylo vše perfektní, na nic jsem nezapomínala, chodila na 100% včas atd., dokázala jsem tu svojí dokonalou klícku silou udržovat. Žila jsem v iluzi, že takto svět funguje. Po narození dětí jsem už ale neměla dost sil všechno hlídat a mít pod kontrolou.

Neuměla jsem důvěřovat přirozenému toku života a proto to projevilo na mojí psychice i fyzickém těle.

Snaha o dokonalost mě přiváděla
do ještě většího chaosu

Z nedostatku energie, vyčerpání a pocitu marnosti, jsem začínala být agresivní, byla jsem vzteklá, mívala jsem doslova výbuchy vzteku, se kterými jsem nedokázala nic dělat. Byl to projev mojí bezmocnosti, zoufalství. Žádala jsem touto cestou o pomoc svoje okolí a zároveň jsem se jakékoli pomoci bránila. Ani bych ji tenkrát neuměla přijmout.  Ach to ego 🙂

 

Shiatsu kurz

Když bylo dětem něco přes rok, začala jsem opětovně navštěvovat cvičení taiji, kde mě jedna žena (dodnes jsme kamarádky) upozornila, po té co jsem strávila značnou část cvičení s kapesníkem u nosu, že mám nejspíš oslabenou slezinu. To mě zaujalo natolik, že jsem se optala, jak na to přišla. No podle tradiční čínské medicíny a že ona dělá shiatsu. Tento rozhovor proběhl na jaře.

A na  podzim téhož roku už jsem nastoupila do víceletého kurzu shiatsu. Tím se mi změnil život, naštěstí.

Kurz shiatsu mi změnil život

Během studia Darja Shiatsu School, které trvalo několik let, jsme byli v hodně úzkém kontaktu jak s lektory, tak i my studenti mezi sebou, člověk měl rychlou zpětnou vazbu na svoje chování. Například to, že mám už 20 let rýmu, není úplně normální. V té době mě zkoumali lékaři, našli mi polypy v nose a čekala mě operace. Začali mi aplikovat kortikoidy, které měly rýmu tlumit, což se také dělo.

Shiatsu mi ukázalo, že to mohu změnit. Došlo mi, že tlumením rýmy bych si mohla ještě uškodit víc, že to co tělo chce vyloučit ven má nějaký důvod, a že se to tím pádem někde v těle musí hromadit. A tak mě rýma provázela dál mým studiem, také mě přivedla na změnu životního stylu. Rýma je indikátorem mého zdravotního stavu dodnes.

Dala jsem si jedno léto dvouměsíční pauzu od rodiny a odjela na brigádu do Německa k moři. Už jsem to tam znala z dob studií, kdy jsem v tom samém městečku dvakrát byla na brigádě v cukrárně-bistru přímo na pláži Baltu. Tenkrát jsem se vrátila příjemně osvěžená a v dobré kondici z místního vzduchu a prostředí, městečko funguje jako lázně, a tak mi především kondice průdušek vydržela na dlouho. Tentokrát jsem se vrátila také v dobré kondici, ale po týdnu jsem zase spadla do svého stavu vyčerpání. 

Jednou ráno jsem sotva vstala z postele. Půlku noci jsem prosmrkala a druhou půlku se snažila dýchat plným nosem. Tenkrát padlo rozhodnutí, že s tím něco musím udělat. Navštívila jsem odborníky na celostní medicínu, dostala doporučení, byliny a knihu plnou receptů. Během 14 dnů se mi udělalo tak dobře, že jsem si uvědomila jaká je moje cesta dál. V doporučeních jsem vytrvala, nejrůznější potíže se zmírňovaly. Takhle to zní velice jednoduše, ale je za tím mnoho a mnoho práce jak fyzické tak vnitřní.

Asi půl roku na to jsem si uprostřed léta sedla do rozkvelé louky.
"Já nemám opuchlé oči a nepšíkám?" Nechtěla jsem tomu věřit. Já mohla sedět v louce a nic, žádné napuchlé oči, žádná rýma, nic. Bývala jsem alergická na pyl už do dubna, a já si to uvědomila až uprostřed léta. Chápete, já si toho několik měsíců vůbec nevšimla.

Změny k lepšímu si všímáme hůře než změny k horšímu.

Zahájila jsem tak období transformace. Tím, že strava a byliny (více se věnuji tomuto procesu v mém eBooku "Stravování bez lepku, mléka a cukru") ulevily fyzickému tělu, získala jsem energii začít se věnovat psychice.

Začala jsem víc cvičit, potkaly mě techniky jsou jsou rodinné konstelace, reiki, meditace, bachovy květové esence, aurasoma, automatická kresba, muzikoterapie, fonoforéza, kraniosakrální terapie, reflexní terapie, autoterapie hlasem a dechem apod.

Ohlédnutí

Když se ohlédnu za těch více než 10 let zpátky, mám ze sebe radost. Udělala jsem velký kus práce, který je vidět jak na fyzickém těle (rýma občas, z 85 jsem na 62 kg, vymizely výtoky, akné, lupy, nadýmání se výrazně zmírnilo), tak to vnímám i na psychice, že jsem prostě klidnější.

Tato proměna mi umožňuje úspěšně podnikat už více než 10 let. Stále se věnuji shiatsu masážím a také tvořím a vyrábím pohankové meditační polštáře, které prodávám na E-shopu Obchod s radostí.

Pro svojí práci využívám dovednosti a znalosti z dosavadního profesního života, jako vystudovaná inženýrka ekonomie jsem pracovala v marketingu, médiích, reklamě a produkci.

Za mojí transformací nestojí jedna zázračná technika. Více se péči o sebe věnuji v svém eBooku "9 tipů, jak na sebe nezapomínat".

Trvale udržitelné zdraví je mnoho malých kroků směřujících k velkému cíli.

Klíčem je posilování vnitřního středu, průběžná korekce postoje, a to jak mého fyzického postoje (prostě stát nebo sedět rovně), tak postoje k životu a životním situacím. Díky tomu získávám větší oporu sama v sobě. To mi přináší vnitřní klid, a ten mám kdykoli k dispozici. 

Vnitřní klid

Vnitřní klid mi umožňuje vnímat nejrůznější životní situace ví s nadhledem a díky tomu tolik nepropadat emocím, které tyto situace vytvářejí.

Je to pro mě celoživotní téma a hledání rovnováhy.

Nemám ráda

- instantní jídlo
- povrchní přístup
- provizoria
- instantní řešení
- lidi, co se neptají
- životní ne-jasnost