Před několika lety jsem se začala zajímat o problematiku cukru v souvislosti s naším tělem, zdravím, emocemi. V té době už jsem se stravovala bez lepku a mléka. Cukr jsem sice výrazně omezila, ale stále jsem na něm byla závislá.
Alergie a neustálá rýma se zlepšovaly, ale pořád jsem mívala chutě na sladké. Byl to také zvyk, dát si ke svačině něco sladkého. V obchodě koupíte spíše sladkosti bez lepku a mléka, než něco nesladkého, co by zasytilo.
Začala jsem studovat informace, zkoumat a zkoušet na vlastní kůži, tedy spíše vlastní trávení. V té době jsem byla na cukru poměrně dost závislá, ani ne tak na dortíkách či slazených nápojích, ale milovala jsem čokoládu v jakékoli formě a kvalitě (tedy i to co výrobci někdy čokoládou bohužel nazývají). Našla jsem si a nakoupila náhrady cukru, například rýžový slad nebo datlový sirup atp. a začala zkoušet jejich chuťové výhody a nevýhody. Jak nahradit a zredukovat slazení cukrem se věnuji v eBooku „Jak vařit bez lepku, mléka a cukru“.
To se ale týkalo pouze doma připravených sladkostí, tam jsem cukr poměrně snadno nahradila, ale nejhorší to bylo na cestách, kde jsem doslova hltala čokolády a různé tyčinky.
Největší past byly benzínky, kde nemáte moc na výběr, ujížděla jsem na čokoládových kaštanech, miluju to, když se rozpouštějí na jazyku.
Bylo potřeba začít si chystat i jídlo na cesty a díky tomu jsem zjistila, že pokud si připravím kvalitní svačinu, tak sladkost prakticky nepotřebuji. Recepty na svačiny bez cukru, mléka a lepku najdete v mém eBooku zdarma: „Kus bezlepku do kapsy“.
Uvědomila jsem si, že jsem po sladkostech sahala z hladu, z potřeby se nasytit mezi jídly a sladkost byla to nejjednodušší a vždy po ruce.
Pro zvýraznění přirozeně sladké chuti pomáhá přidat špetku soli. Už maminka mě učila, že do bábovky se přidává špetka soli, ale nikdy jsem nechápala proč. Sůl pomůže zvýraznit sladkou chuť, výborné je lehounce osolit džemy nebo pokrmy s ovocem, ale opravdu jenom přiměřeně (jak říká pohádková klasika).
Začala jsem se o sebe víc starat a připravovat si různé formy svačinek typu jáhly a zelenina, rýže natural a zelenina, rýžové nebo kukuřičné těstoviny, pohanka, polenta atp. Stala se ze mě „krabičkářka“. Navíc jsem zjistila, že tyto svačiny jsou velice výživné a zasytí na delší dobu než sebedokonalejší sladká tyčinka plná kdovíčeho.
Také jsem více experimentovala při výrobě domácích moučníků, naučila jsem se metodou pokus omyl (a ty omyly někdy byly opravdu nepoživatelné) péct švestkové a borůvkové koláče, bublaninu, piškot, makovec, kakaovou bábovku, ořechové řezy a to vše bez cukru, lepku a mléka.
Zjistila jsem, že pokud se pořádně a pravidelně najím, chutě na sladké tolik nemívám.
Poslední krok byl příprava vlastní čokolády. Hodně mi v tom pomohla jedna česká čokoládovna, která vyrábí a prodává tzv. čokoládovou hmotu. Tu stačí rozpustit, dochutit rýžovým nebo datlovým sirupem a troškou soli. Miluju ji s příchutí mátové esence nebo citrusů, můj manžel zase chilli. Když mám víc času, dělám i pralinky.
Postupně mi cokoli s cukrem (a tím myslím i s třtinovým, hnědým…prostě všemi rafinovanými cukry) připadalo bez chuti, takové povrchně sladké, kdy sladkost přehlušuje všechny ostatní chutě. A také mi začalo stačit sladit mnohem méně (běžný konzument „cukrouš“ by to označil za nesladké).
A proč to všechno? Co mi to přineslo a přináší?
Hlavní přínos je zdravotní. Moje tělo reagovalo velice citlivě na množství cukru v krvi. Když jsem cukr neměla, projevilo se to výkyvy nálad, nervozitou a potřebou cokoli sníst. Cítila jsem se často unavená a vyřazená z provozu. To všechno mi došlo, až když jsem byla bez cukru.
Nadále vymýšlím různé kombinace chutí a naučila jsem se používat k dochucování například mletou pravou vanilku, kvalitní mletou skořici, kvalitní kakao nebo kokos jako dominantní chuť (místo té sladké), perníkové koření výtečné do kaše nebo polenty. Nevynechám ani pudingy, čokoládové krémy z černé rýže, jáhlové krémy, luštěninové – výtečný krém je z fazolí adzuki, které nenadýmají a jsou lehce nasládlé, nebo z černých fazolí atp. Praktické návody a recepty jsem sepsala do eBooku: „Jak vařit bez lepku, mléka a cukru“.
Ale je to práce jako s jakoukoli jinou závislostí, ať už kouření, požívání alkoholu a dalších návykových látek. Je to práce uvnitř, vnitřní rozhodnutí to změnit.
Celý můj příběh o změně stravování, přechodu na stravu bez lepku, mléka a cukru, o vlivu na můj zdravotní stav se můžete dočíst v mému eBooku na téma stravování ZDE.
Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy
Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.