Vaření mě vůbec nebavilo

Zákusek kakaová bez cukru, mléka a lepku

Často se mě ptáte, jak začít jíst bez cukru, mléka a lepku.
V těch otázkách nacházím sama sebe před X lety. Když jsem začínala, také jsem byla plná pochybností a přesvědčení typu:

  • Nemám přeci kdy začít.
  • Nemám na to čas!
  • Nebudu to umět.
  • Nebude nám to chutnat.
  • Nevím, co nakoupit.
  • Netuším, jak to všechno načasovat, aby to nebylo složitý.

Když jsem začínala takto vařit, cítila jsem to samé. Navíc v minulosti mě vaření hodně nebavilo, čas strávený v kuchyni jsem považovala za ztracený. Za největší nesmysl jsem považovala například vaření kynutých knedlíků a přípravu složitých jídel české kuchyně. Měla jsem obrovskou nechuť učit se něco nového, vařit nově, z nových a neznámých surovin.

Ale v roce 2008 jsem přešla ze zdravotních důvodu na jiný způsob stravování. Začala jsem jíst bez cukru, mléka a lepku, omezila jsem maso a vejce. Jídlo se pro mě stalo prostředkem, jak si zlepšit zdraví a udržovat se v kondici.

Přestalo mi být jedno, co tělu dávám.
Vaření mi začalo dávat smysl.

Po jídle se necítím unavená, jídlem si pomáhám při celé řadě onemocnění nebo jenom i špatném pocitu. Jídlo, samozřejmě i pití, se stalo mým přítelem a pomocníkem. Čím dál tím víc vnímám, jak jídlo ovlivňuje to, jak se cítím, jaké je moje zdraví, v jaké jsem kondici fyzické i psychické.
Tato preventivní strava mě nabíjí energií. A rozhodně to není časově náročnější. Dnes neváhám investovat do prevence, než řešit následky. Jenom to chce přemýšlet dopředu a připravovat najednou večeři, vývar na ráno a dát namočit cizrnu na zítřejší oběd.

Pro začátek doporučuji držet se několik zásad, které vám vaření zjednoduší:

  • Nesnažte se napodobovat jídla, která jste jedli doposud, která jsou všeobecně známá. A dvojnásob to platí u sladkostí a moučníků.
  • Nekomplikujte si to. Vařte jednoduchá jídla ze základních surovin.
  • Dbejte na posloupnost procesů. Díky dobrému načasování jednotlivých úkonů se dá ušetřit hodně času a nervů.

Povedu vás za ručičku

Co mám na mysli správným načasováním?
V mém eBooku „Jak vařit bez lepku, mléka a cukru“ vás podrobně provedu a přesně uvádím, kdy dát namočit rýži natural nebo máčet fazole, kdy si připravit jáhly na oběd a současně z nich udělat svačinu.

Potom se vám nemůže stát, že budete chtít k obědu vařit fazole, ale nebudou namočené a museli byste je vařit zbytečně děsně dlouho (některé ani uvařit bez namáčení nejdou).

Časové posloupnosti

To znamená, že například když  vaříme polentu, rovnou z ní připravíme knedlíky na druhý den a svačinu na odpoledne (kakaová polenta slazená datlovým sirupem).

Nebo když uvaříme jáhly na oběd, rovnou ještě pěkně zatepla z nich uděláme jahelné koule na svačinu.

Dodržením postupů ušetřím čas a energii.

V eBooku najdete kompletní jídelníček na 2 dny (víkend), nákupní seznam a recepty, které používají suroviny z tohoto nákupního seznamu. Nenakoupíte tedy žádné zbytečnosti.

Nákupní seznam

Také nákupní seznam, který je součástí eBooku, vychází z mojí mnohaleté praxe. Sestavila jsem ho tak, aby měl co nejméně položek, abyste nekupovali zbytečnosti. Je v něm to nejnutnější, pro dvoudenní vaření bez cukru, mléka a lepku (a bez masa a vajec). Některé suroviny použijeme vícekrát.
Nákupní seznam je připraven k vytištění včetně zaškrtávacích políček, aby vám při nakupování dobře posloužil.

Vaření mi začalo dávat smysl

Díky dobře naplánovanému jídelníčku a nákupnímu seznamu, jsem si vaření oblíbila a stalo se součástí mého životního stylu. Začala jsem vařit ráda s chutí, protože mi to dává smysl a podporuje to zdraví moje i dětí.

 

Jezdívala jsem vařit na semináře, workshopy, cvičení, jógu.

Dokonce to došlo tak daleko, že jsem vařila na seminářích pro 15-20 lidí.

Akce bývaly víkendové nebo týdenní. Účastníci si moje jídlo pochvalovali a chutnalo jim. Snažila jsem se jídla obměňovat, aby nabídka byla pestrá. Při týdenních pobytech jsem se snažila připravit každé jídlo jiné, včetně teplých snídaní. Někdy jsme jedli v přírodě na výletě, tak jsem chystala svačiny do terénu.
Byla to pro mě obrovská výzva.

Někteří z účastníků jsou dodnes mými přáteli a sledují i moje aktivity ohledně vaření, čtou můj blogFB stránku, kde se právě stravě věnuji.

Díky tomu, že jsem pro účastníky chtěla mít pestrý jídelníček, vznikly moje osobní recepty a postupy.

Proč nevytvářím recepty s masem?

Protože to mi nepřipadá složité, připravit kus masa s bramborem nebo jinou přílohou. Více se soustředím na bezlepkové přílohy a jídla se zeleninou a na svačiny a jídla na cesty. Jedná se o léčebnou stravu s minimem masa a bez vajec. Recepty nabyté zkušenostmi a prověření časem jsem se rozhodla předávat dál.

Ve svém eBooku „Jak vařit bez lepku, mléka a cukru“ provedu čtenáře doslova za ručičku procesem. Můžete tak vyzkoušet 2 dny (víkend) bez cukru, mléka a lepku a bez starostí 🙂

Tady je recept, který vychází přesně z nákupního seznamu uvedeného v eBooku. Recept na zpracování zbylé rýže, případně jáhel, upravený na 2 menší porce:

Kakaový dezert s praženými slunečnicovými semínky

Bez cukru, mléka a lepku. 
4 porce

Suroviny:

3 hrnky uvařené rýže natural /Nebo dáme 2 hrnky rýže a 1 hrnek jáhel, podle toho, co nám zbyde.
2,5  hrnku studené vody
5 polévkových lžic kakaa
5 polévkových lžic datlového sirupu (nebo rýžového)
5 polévkových lžic slunečnicových semínek na opražení

Postup přípravy:

Do hrnce dáme rýži natural (nebo mix rýže + jáhly), přidáme vodu a přivedeme k varu. Promícháme a necháme odstát 5-10 minut. Není potřeba víc vařit. Obiloviny nasají vodu a ještě víc nabobtnají.

Rozmixujeme vše ponorným mixérem najemno. Vmícháme kakao a sirup. Pokud je směs příliš hustá, dolijeme trochou teplé vody. Po vystydnutí krémík trochu ztuhne. Měl by mít konzistenci pudinku.

Pokud se nám zdá krémík málo sladký, můžeme ho pokapat sirupem. Posypeme opraženými slunečnicovými semínky.

Chuťová obměna:
Místo kakaa dáme mletou skořici nebo strouhaný kokos.

Pražení slunečnicových semínek:
Semínka dáme do sítka a propláchneme pod proudem vlažné vody. Nasypeme na pánev a rovnoměrně rozprostřeme. Pražíme na prudčím ohni za stálého míchání cca 5-7 minut, dozlatova. Semínka nesmí být černá nebo příliš tmavá.
Takto upražená semínka nasypeme na krémík.

TIP: Opražená semínka výborně chutnají na sladkých i slaných kaších nebo v dýňové polévce, či jiných krémových polévkách.

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů