Jak se o sebe postarat při dlouhých cestách

Cestuju ráda, ale přiznám se, že to bývá pro moje tělo velice náročné. Nedělá mi dobře dlouhé sezení (začnou mi škubat nohy), nedělá mi dobře, když dlouho nepiju (ozve se mi moje močové ústrojí), a nesnáším, když se pořádně nevyspím. Proto jsem se zamyslela a sepsala, co mi pomáhá.  Tak to třeba někomu pomůže.

Cestování pro mě znamená čekat, sedět, nosit těžká zavazadla, nemýt se, špatně se vyspat a nehýbat se, a navíc to trvá celou věčnost.

Oděv

Pohodlný oděv ulehčí tělu, napomůže lymfě, aby lépe proudila. Tzn. oděv volný v pase a kolem kolenou, aby při sezení nesvítal třísla, pas a podkolenní jamky. Obtažené džíny, které se zařezávají v pase nejsou zrovna ideální.

Také mysleme na to, že přestože venku je třeba zrovna pařák, dnešní dopravní prostředky bývají klimatizované, takže doporučuji přibalit svetřík a šátek na krk, případně na hlavu. Já létám letadlem zahalená na krku i na čele, mám už na to fešácké šátečky a šálky, které se dají potom na dovolené použít přes ramena proti sluníčku nebo zakrytí věcí na pláži, nebo se dokonce jedním dovedu přikrýt celá, což se hodí proti hmyzu.

V zimě zase nejsou od věci teplé ponožky (u podlahy táhne). Celkem se vyplatí systém cibule, kdy můžeme jednotlivé vrstvy oblékat a svlékat podle aktuálního stavu topení/klimatizace a také podle venkovních podmínek. Prostě postarejme se o sebe tak, abychom cestovali v pohodlí. Není problém se po cestě někde na toaletě nebo v cíli převléci, přezout. Přiznám se, že vozím náhradní ponožky v příručním zavazadle, protože když začne pršet a šlápnu někde na benzínce do louže, tak nesnáším mít mokré a studene na nohou.

Strava

Občerstvení – řízek mezi chleba není zcela optimální jako osvěžení na dlouhé cestě. Svačinu zkuste doplnit něčím osvěžujícím, nakrájené kousky zeleniny a ovoce (do misky), oříšky, mandle, semínka, rozinky, datle.
Dostatek tekutin, ideálně neslazený bancha čaj nebo vodu, přes zimní období jsou vhodnější teplé nápoje. Zvažte pití kávy v průběhu cest, káva odvodňuje, což způsobí v těle dvě věci: 1) bude se Vám chtít brzo na toaletu, 2) zbavíte tělo vody a budete muset zase vodu doplnit, budete více pít.
V zásadě je dobré konzumovat zásadotvorné potraviny, což je především zelenina (například okurka je pěkně osvěžující), kterou doporučuji spíše než ovoce. Pokud už míváme chutě na sladké, zkusme vynechat cukr a vzít na cestu právě zmiňovat datle, rozinky nebo jiné sušené ovoce. Sladké tyčinky rádoby plné energie zkusme nekonzumovat, a sami uvidíte rozdíl. Tématu cukru ve stravě, návodům a receptům bez cukru se věnuji ZDE. Možná už jenom ten, že nebudete mít zase brzy hlad, že svačinka vás zasytí na delší dobu. V současné době je prodejnách celá řada velice výživných a sladkých tyčinek, bez cukru a přitom sladkých díky ovoci, ze kterého jsou vyrobené.

Čekání bývá únavné.

Čekání vyčerpává, zpravidla ale více psychicky než fyzicky. Při čekání neustále pozorujeme čas, jsme v napětí, zda spoj dorazí, jsme v napětí z různých příčin, které ale zpravidla nemůžeme ovlivnit. Takže se vlastně trápíme zbytečně. Místo toho zkusme například číst časopis nebo knihu, nebo si mentálně pracovat se svým tělem, udělat si takovou malou meditaci (ale v bdělém stavu). Přenést svoji pozornost do koncových částí těla, například do studených nohou, zkusit do nich pomocí svojí představy přenést více pozornosti a tím i tepla, zkusit si nohy zahřát.
Při čekání doporučuji spíše postávat, popocházet, než delší dobu sedět. Sedět budeme nakonec v dopravním prostředku, na který tak netrpělivě a plni napětí čekáme. A v dopravním prostředku prostoru pro pohyb nebývá mnoho, proto si ho dopřejme v rámci čekání.

Jak přečkat dlouhé sezení na krátkém sedadle

Ať už pro cestování použijeme auto, autobus, vlak nebo letadlo, případně jiné prostředky, principy jsou v zásadě podobné, kromě automobilu, kde si můžeme pauzy nastavit sami, a to jak jejich četnost, tak jejich délku. Ale jedno je společné, delší dobu sedíme. Sezení je jedna z nejméně vhodných poloh pro proudění lymfy, a proto se v těle začnou odehrávat různé procesy, jako například oteklé dolní končetiny, převážně oblast kotníků a lýtek, bolesti hlavy, únava, pocit, že cesta trvala déle, než ve skutečnosti byla její délka…atd. Lymfa totiž v poloze sezení stagnuje, neproudí. Tím pádem se nám z těla nedostávají odpadní látky (například zaniklé buňky, viry, bakterie, léky atp.). Jak z toho ven?

Už před cestou je dobré omezit sezení na minimum. Při čekání si popocházet, protahovat se, nebo alespoň stát. V řadě zemí Asie je vyčkávací poloha sezení v podřepu, která je jednou z nejzdravějších poloh.
Při cestě samotné se zkuste občas protáhnout, zahýbat a zakroužit si v kotníkách, v prstech na nohou, zakroužit v zápěstí a loktech. Zakroužit hlavou, nejprve opatrně a pomalu, potom můžeme jít více do krajních poloh, hlavou kromě kroužení můžeme i kývat na různé strany.

Občas si sedám na sedadle busu nebo vlaku do tureckého sedu, aby se mi zmáčkla lýtka a stehna a ohnula kolena. Na chvíli je to velice úlevné.

Věnovat se svému dechu.

Uvolnit si bříško a hrudník (tak jak podmínky umožňují, ale i pod bezpečnostním pásem je pořád dostatek prostoru), a nadechnout se do bříška, a vést nádech až do podbřišku. Bříško by se nám mělo při tomto způsobu nadechování zvedat nahoru. Pokud je to možné, nadechujeme nosem, vydechujeme ústy. Několik tento nádech do bříška a podbřišku zopakovat.
V průběhu cesty si také můžeme provést sami sobě mikromasáž. Dáme si jednu nohu do klína, a jemně masírujeme plosku nohy, jednotlivé prsty i prostory mezi prsty, kotníky, patu a můžeme až ke kolenům. Také promasírování kolen, a jejich jemné pohlazení, může pomoci celému našemu tělu.

Jak využít přestávky v průběhu cesty

Přestávky využijme k protažení, k pohybu. Buďto přímo použijme nějakou rozcvičovací sestavu, nebo alespoň choďme, hodně hýbejme kotníky a prsty u nohou. Také kroužení a kývání v pase je přínosné, předklánění trupu a hlavy, v podstatě jakýkoli pohyb prováděný citlivě a především vědomě, nám pro další cestu může být velice prospěšný.
Pokud máte nateklé nohy a podmínky to umožňují, doporučuji lehnout si na záda třeba na ručník nebo na mikinu a opřít nohy nahoru, akorát nezapomeňte informovat okolí, že nekolabujete.

Jednou jsem takhle vyděsila půl zájezdu, když jsem si na benzínce lehla na chodník a nohy opřela o zábradlí. Od té doby dopředu hlásím dopředu, co jdu dělat.

Péče po cestě.

Po cestě je opět dobré dopřát tělu pohyb, určitě pomůže zmiňovaná sprcha, a rozhodně doporučuji hodně tekutin typu voda nebo bancha čaj.
S ohledem na délku cesty a také zda jste překračovali časová pásma atp. je také dobrý odpočinek na lůžku, mít alespoň chvíli zvednuté nohy do výšky nebo ve vodorovné poloze.
Vodorovná poloha odlehčí jak dolním končetinám, tak naší páteři, krční páteři a následně i hlavě.

Popřejme si tedy šťastnou a zdravou cestu.

Tip jak mít dostatek vody na letišti i v letadle.

Přibalte si prázdnou lahvičku na vodu a tu jednoduše natočte z kohoutku na letišti za kontrolou zavazadel a vezměte do kabiny. Ale pozor, některá letiště kontrolují až těsně před vstupem do letadla, v tom případě nejde voda vzít do letadla. Ale alespoň při čekání k ní přístup máte. Mívám malých lahviček několik, kdybych někde nějakou byla nucena vyhodit, protože kontroly má každé letiště v jiné fázi odbavení.

 

Další techniky, jak o sebe pečovat a to nejen při cestování jsem sepsala do souhrnného textu eBooku „9 tipů ke zvýšené lehkosti bytí“, který si můžete stáhnout ZDARMA.

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů