Čeká vás náročná schůzka? Přináším pár tipů, jak se celostně připravit.

Jak se připravit na náročnou situaci, schůzku, setkání?

Včera jsem měla náročné setkání, náročné pro mne. Předtím mě provázela spousta strachu a obav, jak to bude probíhat. Jak to zvládnu. Znáte to, strach z neznáma. Zažíváme to na úřadě, u lékaře, při pracovní poradě, před šéfem, na přijímacím pohovoru, u soudu atp.

Na neznámo se připravit nedá, ale zkouším a hledám způsoby, jak svůj strach zmenšit a zkrotit. Strach je stav mysli. Svoji mysl dokážeme ovlivnit. A v tomto článku se chci podělit, jak to dělám já a co se mi osvědčilo.

Náročná schůzka

Čeká vás náročná situace, schůzka, setkání? Podívejte se, co je na ní náročné. Co vás nejvíce stresuje. Může to například být:
– čas setkání
– nejste dostatečně připraveni
– osoba, se kterou se máte setkat
– téma, které se má řešit
– prostředí, kde se máte setkat
– něco dalšího – pojmenujte si to

Uvědomte si a přiznejte sami sobě skutečný důvod stresu. Klidně si ho i napište. Už to může přinést úlevu. Potom se na tento důvod podívejte s odstupem.

Můžete nějakým způsobem změnit svůj přístup k tomuto důvodu, původci stresu?

Můžete ho nějak změnit? Se vším se dá pracovat, možná ne pro tentokrát, ale alespoň pro příště.

Čas schůzky?
Například pokud je schůzka ve špatný čas, pro vás nevyhovující, je možné příště zvolit příznivější dobu? Abyste například nemuseli potom hned spěchat pro děti do školky nebo abyste nemuseli vstávat v pro vás neobvykle brzkou hodinu. Myslete na svůj komfort, co se týče času, abyste se nedostávali do časového tlaku.

Nejsem připravená/ý?
Co vám chybí za informace a zkušenosti? Jak se můžete lépe připravit? S kým byste mohli dané téma zkonzultovat, kdo je odborník nebo prošel podobnou zkušeností? Kdo vám poradí? Kde můžete informace získat? Koho si můžete vzít na schůzku s sebou, jako odborníka?
Navíc, dost často je náš strach, že něco nezvládneme a neumíme větší, než skutečnost. Nepodceňujte se.

Osoba?
Pokud se opakovaně potkáváte (musíte potkávat) s osobou, se kterou máte problém komunikovat, existuje řada technik, jak si toto zpracovat. Mám oblíbené techniky konstelační, EFT, meditace, techniku radikálního odpuštění nebo i psychoterapii.
Před setkáním s neznámou nebo s nepříjemnou osobou si dělám následující techniku:
Připomenu si a celé svojí bytosti, že nikdo mi nechce ublížit.
Jednám ve jménu lásky, já jsem láska. Ano, i pokuta za parkování se dá platit s láskou a vděčností. Předem vyjádřím vděčnost za toto setkání, za tuto zkušenost, za poselství, které ke mě přichází prostřednictvím této zkušenosti.

Prostředí?
Mně například dlouho vyvolávalo úzkost prostředí základní školy, kam chodily naše děti. Souviselo to s mým pocity bezmoci, které jsem cítila, když jsem byla malý žáček na základce, který nemohl nic kromě „držet hubu a krok“. Měla jsem strach z autorit a prostředí školy ho ve mně znovu aktivovalo.
Začala jsem s tímto tématem pracovat, osobně mám oblíbené konstelace. Ale existuje řada technik. Navíc jsem si při každém vstupu do školy opakovala uvnitř sebe, že jsem tu v pozici rodiče.
Někdy se dá prostředí změnit, což je ideální.
Někdy prostředí může průběh jednání posilovat, jindy oslabovat, někdy hraje do karet tomu s kým jednáme, jindy zase podporuje nás. Například Karel IV. sedával zády k oknu. Díky tomu mu nebylo vidět do tváře a protivník tak nemohl zahlédnout jeho emoce, jeho pohyby ve tváři. Naopak on měl protivníka krásně osvětleného a mohl si v něm s přehledem číst.

Další kroky před náročnou (i nenáročnou) schůzkou

Životospráva
Pokud je schůzka nebo jakákoli aktivita náročná na dlouhodobou pozornost a myšlení, raději předtím vynechejte cukr. Dejte si lehké jídlo plné živin, ideálně zeleninu s bezlepkovou přílohou, například celozrnnou rýží nebo jáhlami. O stravě bez lepku, mléka a cukru se dočtete ZDE. Nedoporučuji ani maso, protože na jeho trávení je potřeba hodně energie a tráví se dlouho. Je prostě dobré, mít trávení v kondici, protože mozek potom může lépe pracovat v náš prospěch a organismus není zatížen trávením.

Pohyb a postoj
Také nezapomínejte na fyzické tělo a jeho kondici. Před schůzkou se protáhněte, udělejte si krátkou procházku, nebo alespoň zklidněte svoji mysl někde o samotě (klidně i na WC, pokud jiná možnost není). Doporučuji stát chvíli na špičkách, tím se protáhnou spodní končetiny a rozproudí se krevní oběh, vyjít si schody, nebo si zaskákat na místě.

Dbejte na správný postoj, neprohýbat se v bedrech, lehce podsadit pánev, narovnat krk a hrudník. Dýchejte jak do hrudníku, tak do břicha.

Pokud přijíždíte autem, dejte si chvilku časovou rezervu a po příjezdu chvíli posečkejte v autě. Udělejte si nádech a výdech, uvědomte si , kde jste a proč.

Vnitřní připravenost

Zklidnění a meditace den předem nebo ráno
Velice doporučuji den před schůzku, nebo čímkoli náročným, může to být cesta, lékařský zákrok, přijímací pohovor nebo setkání s tchýní, vyčlenit si čas na zklidnění svých myšlenek, a to formou meditace.

Mít jasno – Ujasnění si záměru schůzky
Několik dní nebo alespoň několik hodin předem si na chvíli udělat čas o samotě, může to být doma nebo například v lese, parku a tam si ujasnit, jak by měl vypadat ideální výstup této schůzky. Co je pro vás osobně ideální stav pro skončení schůzky / akce. Co je pro vás ideální výstup.

Je to velice důležité, protože pokud nemáme jasno, tak jednáme a mluvíme zmateně, necháme snadno utéct pozornost k jinému tématu, snadno necháme odvést řeč jinam, protože nesledujeme předem stanovený cíl, výsledek.
Bez jasnosti jsme také snáze ovlivnitelní.
Co je cílem této aktivity? Jaký dopad to může mít na můj život? Jaké varianty mohou nastat?
Jaký výsledek je pro mě ideální. Co od toho JÁ očekávám. Co mi to přinese.

Nebrat si to osobně
Druhá strana vám nevyhověla, vůbec vás neposlouchá, nemá zájem cokoli řešit. Neberte si to osobně. Ten člověk k tomu má nějaký důvod, bohužel zpravidla nevědomý. Je naučený takto postupovat. Ale s vaší osobou to nijak nesouvisí.

Příklad situací a můj celostní přístup „krocení strachu“:

1. Situace: Lékařský zákrok
Příprava fyzického těla:
Adekvátní jídlo nebo pití. Například po odběru krve hodně pít vodu. Mít svačinu v záloze. Mít dostatek vody nebo bancha čaje v záloze. Nepít studené, ale raději vlažné. Jsem ta, co nosí termosku i v létě.
Zohlednit i to, že všechno může trvat mnohem déle, než je plánováno.
Protažení těla před i po.

Příprava psychiky:
Uvědomit si, co přesně mě čeká. Přiznat si, že to bude bolet nebo že to bude nepříjemné. Být k sobě upřímní.
Doporučuji Bachovy krizové kapičky nebo tabletky před zákrokem i po něm. Před zákrokem dokážou zklidnit, po zákroku (což většinou bývá forma šoku) snižují pozákrokový stres a ulehčují regeneraci. V těle nezůstane tak velká stopa, která by se mohla do budoucna projevit jako trauma.
Načasování: Pokud je to možné, bolestivé zákroky je lepší plánovat na odpoledne, kdy je tělo méně vnímavé vůči bolesti. Nejvíc vnímaví jsme ráno.
U náročnějších zákroků zohlednit fáze měsíce, a poradit se s odborníkem.
Správně dýchat před zákrokem, v průběhu i po, pokud to situace umožňuje.

Záměr:
Smysl odběru krve – z výsledků půjde zjistit příčina zdravotních potíží a to mi může pomoci najít řešení.

2. Situace: Zkouška
Příprava fyzického těla: Dostatečný spánek několik dní předem.
Příprava psychiky: Učím se v předstihu, mezitím medituji a cvičím. Tím se učivo lépe ukotví a lépe funguje paměť.
Záměr: Díky zkoušce získám oprávnění k nějaké činnosti (například řídit automobil nebo práci v oboru atp.)

3. Situace: Návštěva úřadu
Příprava fyzického těla: Protažení.
Příprava psychiky: Uvědomit si, že úředník je člověk, stejný jako vy. Počkat si na první reakci a podle té najet na styl komunikace. Úředník si také nechce komplikovat život, stejně jako vy. Oba hledáme nejjednodušší řešení, ale každý ze svého pohledu. Což může vytvořit napětí.
Záměr: Co mi jednání přinese (například parkovací oprávnění, živnostenský list)

O celostním přístupu jsem napsala eBook, který je zdarma k dispozici: 9 kroků ke zvýšené lehkosti bytí

 

 

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů