„Holkyyy, mám super zprávu, začal mi přechod!“
No, tak nadšeně to asi nezazní. Není to zrovna uvítací věta. Není to, jako když jsem konečně otěhotněla, nebo když jsem nadšeně oznamovala narození dvojčat.
Vlítla jsem do toho rovnou z puberty, nebo mi to alespoň tak připadá. Je to fičák, nejdřív puberta, pak dlouhé čekání na těhotenství, hup dvojčata a za pár let po porodu je tu přechod. No, těch let bylo 15, i tak mi to připadá rychlé.
Přišlo to, když mi bylo 48 let, takže vlastně normál. Ale mě to moc normální nepřipadá.
Všichni mě štvou, v lockdownu mě štvali všichni, co jsou doma, teď mě štvou i ti mimo domov. Nikdo nic nedělá tak, jak já bych si představovala. Připadají mi jako mimoni.
Chaotické střídání cyklu a období bez, a teď jsou místo toho návaly horka. A zmatené myšlení. Taky nevím, proč to má tolik názvů (přechod, menopauza, klimakterium).
O to více o sebe pečuji a vytvářím tělu takové podmínky, abych se cítila dobře. Každé ráno cvičím fyzická i dechová cvičení, podvečery medituji. To hodně pomáhá, bez toho si to neumím představit. Asi bych už zobala antidepresiva, a kdo ví, co ještě.
Velký důraz kladu na složení a charakter stravy. O tom, jak mě strava pomohla od alergií a dalších potíží, se dočtete ZDE.
Momentálně zkoumám, jak má strava vliv na hormonální rovnováhu a na návaly horka. Až to vyzkoumám, dám vědět.
Dostavila se u mě obrovská potřeba tento stav sdílet s dalšími ženami. Minulý rok jsem měla podporu v ženském kruhu, který vedla Ida Sára. Kruh mi dělal kotvu v tomto neukotveném období. Střídání nálad, noční strachy, návaly horka a zase zimy, nejasnost myšlenek, touha řešit věci alkoholem (jak by to bylo snadné, ale kolik žen na to „dojelo“). Mám pocit, že mi nikdo nerozumí. A nejhorší je, že mnoha lidem nerozumím ani já.
Ale, když o tom začnu mluvit s jinými ženami v mém věku nebo staršími, tak dostanu často cenné informace a odpovědi na moje otázky. Ale jakoby se o tom nemluví. Nikdo nepřijde na večírek, nerozlítnou se dveře a z úst vcházející krásky se neozve: „Čau vespolek, holky, to je bombastická zpráva, mě začal přechod.“ To není, jako když se ohlašovalo těhotenství, nebo že kamarádka porodila holčičku, nebo že se někdo bude vdávat. Nene, to v naší společnosti není nic oslavného.
A je to škoda. Jsou národy, kde jsou zralé ženy velice ctěny a považovány za velice hodnotné pro celou společnost. U nás to tak nebývá. Přechod (podobně jako těhotenství) je diagnóza.
Přitom je to obrovská úleva. Úleva, že už se nemusím obávat otěhotnění, že už nemusím dobře zapůsobit na budoucího otce svých dětí, že už mě nečeká porod, že už nebudu v noci vstávat na kojení, že už mohu svoje děti nechat opouštět hnízdo a odpoutat se.
Teď konečně žít život pro sebe, začít si plnit svoje dětské sny (přihlásila jsem do školy stepování). Je to možnost začít tvořit, dát konečně prostor svojí kreativitě. Dělat všechno, co s malými dětmi dělat nešlo. Řada žen kolem mě konečně cestuje, sportuje, věnují se naplno svým koníčkům, začínají nové věci, někdo začíná podnikat.
Výhoda je, že už se znám, vím, co mi dělá a nedělá dobře. Vím, co chci, znám lépe hranice svého těla. A především vnímám, že to všechno dělám s jinou energií, než ve dvaceti. Svého těla si velice vážím, pečuji o sebe. Podrobněji se péči o sebe se věnuji ZDE.
Jsem členkou řady velice užitečných skupin týkající se podnikání, shiatsu masáží, provozování mého eshopu a v těchto skupinách dostávám cenné rady a mohu sledovat zkušenosti ostatních z oboru. Velice mi tyto Facebookové skupiny pomáhají.
Proto mě napadlo, že i pro období přechodu by mohla dobře sloužit skupina. A tak jsem na Facebooku založila neveřejnou skupinu Moudrost přechodu = podpora a inspirace v přechodu/menopauze/klimakteriu
ve které se vzájemně podporujeme, inspirujeme a radíme si. Ten pocit, že v tom nejste sama, za to stojí.
Možná právě Vy máte ty zkušenosti, na které tu ostatní ženy čekají. Skupina je neveřejná, příspěvky nemůže vidět nikdo jiný, než její členové. Členství musím schválit. Přidáte se? Klikněte ZDE.
Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy
Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.