Mami, to chutná jako ponožky.

Fazole na kari s květákem recept

Když jsem v roce 2008 začala se stravou bez cukru, mléka a lepku, byla to pro mě tenkrát nová realita. Hodně věcí jsem se musela a chtěla naučit. Doslova jsem změnila svůj postoj k jídlu a vaření.

Nejobtížnější je napodobování klasických jídel, která všichni znají.

Tím mám na mysli svíčkovou, bábovku, palačinky, bramboráky a tak podobně.
Mnohem jednodušší je připravit bezejmenné zeleninové jídlo, s různými druhy zeleniny, příchutěmi, kombinacemi. Podobná jídla můžete zažít například v síti jídelen Loving Hut, Beas Dhaba a v makrobiotické kuchyni.

Už si nevzpomínám, co jsem tenkrát předložila na stůl.

Z úst mého pětiletého syna zaznělo: „Mami, to chutná jako ponožky.“ Ihned se přidala i dcera a začali se strašně smát. Netuším, kde ten výraz sebral.

Přiznám se, že jsem tenkrát zalapala po dechu, jak reagovat. Hlodala ve mě otázka, zda je to opravdu tak nepoživatelné nebo je to jeden z jejich žertíků. Oba (dvojčata) mají od malička silně vyvinutý smyl pro ironii.

Nicméně jsem si díky této situaci uvědomila, že je opravdu potřeba, aby jídlo dobře chutnalo a pěkně vypadalo. Byl to impuls k hledání rovnováhy.

Doma se to přirozeně postupem času nastavilo následovně:

  • Když připravuji jídlo pro všechny já, je bez cukru, mléka a lepku. Už mám vyzkoušené, co jim chutná a to vařím. Občas nabídnu nový experiment.
  • Pokud jsou ale děti doma jenom s manželem, nebo i sami, tak je nechávám, ať si uvaří cokoliv.
  • Ano, moje děti znají a mají rádi normální pizzu, špagety, párky, knedlíky, bublaninu nebo koblihy od babičky atp. Stravují se v normální školní jídelně.
  • Ode mě mají večeře a víkendovou stravu bez cukru, mléka a lepku.
  • Zásah a striktní úprava jídelníčku přichází v momentě nějaké nemoci, nachlazení, úrazu, prostě jakékoli životní nerovnováhy nebo náročnějšího období. V těchto situacích vysazujeme cukr, mléko, lepek, a také maso a vejce. Soustředíme se na protizánětlivou stravu, která podporuje samouzdravující procesy v těle.

Boj s větrnými mlýny

Někdy můžete mít pocit, že vás naše širší rodina nebo přátelé nechápou. Že nerozumí tomu, co vás ke změně stravování vedlo a co vám to přináší. Ono se to těžko vysvětluje. Dokud to člověk nevyzkouší na vlastním těle, tak si to nedovede představit. Když nám nic zásadního není, tak si neumíme představit, že by nám mohlo být lépe. Mě tenkrát bylo hodně špatně (link příběh), a proto jsem změnu zaznamenala po dvou týdnech. A to byl tak silný impuls, že jsem vytrvala a potom už jenom sledovala změny.

Bylo pro mě důležité, že jsem se nenechala reakcemi okolí odradit

Celý příběh mé cesty od zánětů dutin, neustálé rýmy, alergie, chronické únavy po dosažení lepší kvality života především díky stravě bez cukru, mléka a lepku si můžete přečíst zde.

A mimochodem, moje váha šla tenkrát dolů o dobrých 23 kilo. Během dvou let jsem z 85 kg šla na 62, což je při mých 168 cm optimální.
Principy, postupy, návody a recepty najdete v eBooku zdarma zde: „Kus bezlepku do kapsy“

Tady je recept na jídlo, které máme u nás doma všichni rádi:

Bílé fazole na kari - recept 

Bez cukru, mléka a lepku
Pro 4 osoby

Fazole na kari s květákem recept

Suroviny:

1 hrnek neuvařených velkých bílých fazolí
½ hrnku rostlinného mléka
2 střední mrkve
2 střední cibule
½ květáku
1 lžička kari koření
½ lžičky soli
olej
voda
saturejka pro vaření fazolí

Postup přípravy:

Fazole necháme namáčet ve studené neosolené vodě přes noc, alespoň 12 hodin. Vaříme v jiné vodě spolu s troškou saturejky, solíme až po změknutí.

Cibulku nakrájíme najemno a orestujeme na oleji dozlatova. Přidáme nakrájenou mrkev, osolíme a vmícháme kari. Přilijeme vodu nebo vývar a restujeme na mírném plameni 10 minut. Přilijeme rostlinné mléko. Vše rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme uvařené fazole.

Květák rozdělíme na růžičky a povaříme v trošce vody 5 minut, aby nebyl příliš rozměklý. Vodu z květáku můžeme použít na polévku.

Uvařený květák přidáme do kari omáčky.

Jako příloha se hodí rýže (na fotce je rýže natural), jáhly, pohanka nebo bezlepkové knedlíky.

 

 

Učím, jak jíst bez lepku, mléka a cukru pomocí osvědčených návodů a receptů. Tato moje strava je založená na zelenině, obilovinách, luštěninách, příležitostně i mase a vejcích. Více jak 12 let nejím lepek (pšenici, žito, ječmen, oves, to znamená pečivo, knedlíky, běžné těstoviny), mléko (a také sýry, smetanu, jogurty, máslo) a cukr (bílý, řepný, tmavý, třtinový). Bezlepková strava bez mléka a cukru mi pomohla od mnoha zdravotních potíží, jako jsou pylové alergie, chronická rýma, záněty dutin, angíny, gynekologické potíže a další. Také jsem mívala o 25 kilo víc. Celostní přístup k životu mi přináší kvalitnější dny i noci. Věnuji se také meditacím, praktikuji masáže shiatsu, cvičím taiji a dechová cvičení. K úpravě životního tempa a stylu mě přivedl zdravotní stav, když mi bylo 35 let. Také moje děti, dvojčata, jsou většinou na této stravě. Neznají antibiotika a nic než pár dní rýmičky. Jsem autorkou videoreceptů, eBooků a mnoha receptů a kuchařek stravování bez cukru, mléka a lepku. Více o mě se dozvíte zde. Můj příběh. Svoje recepty píšu a dávám do praktických eBooků. Moje eBooky najdete zde. Ve VIDEU vám povím: Jak to všechno začalo.

Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy

Bez cukru, mléka a lepku

Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů