Jak jsem začínala bez lepku, mléka a cukru a co mi to přineslo

Před více než 10 lety jsem zcela změnila svůj životní styl. Dovedly mě k tomu dlouhodobé zdravotní potíže. Nedávno jsem se ohlédla a sepsala svůj příběh jako inspiraci pro ostatní.

Rýma a alergie

Žila jsem řadu let ve stavu RÝMA. Ten byl permanentní a konal se celý rok. Jediné, co se měnilo, byl její charakter. V létě byla mírná a čirá, s příchodem podzimu rostla na síle. Zpravidla o sobě dávala výrazně vědět začátkem listopadu. Následně proběhla další fáze kolem Vánoc a táhlo se to do jara. To vedlo k diagnózám jako je zánět dutin, zánět horních i dolních cest dýchacích, zánět průdušek a podobně.

Také jsem bývala alergická na pyly, prach, seno, slámu, kočičí chlupy a další alergeny. Alergie mi přinášela potíže při řízení auta, tenkrát nebyly v autech klimatizace, takže cesta s otevřeným okénkem byla skoro až nebezpečná, když mi nalétal pyl a prach dovnitř. Nejhorší bývalo období žní, kdy létala sláma.
Když jsme jezdili s kamarády na vodu, dělili jsme se o balení Zyrteku, abychom v přírodě vůbec mohli vydržet.

Alergie se mi poprvé projevila v 15 letech, když mně moje první láska vyskládala na obličej květy pampelišky. Projev lásky by to byl od toho chlapce býval krásný, kdybych se nepřiřítila domů celá žlutá a opuchlá.

Do svých 23 let jsem to nijak moc neřešila, jenom v případě potřeby přežít venku jsem projevy tlumila. Ale potom jsem se rozhodla, že si zaplatím injekce proti alergii, které se tenkrát aplikovaly. Jedna stála 800 Kč a byly potřeba minimálně dvě na sezónu. Bohužel po jejich aplikaci se naprosto nic nezměnilo, kromě odlehčené peněženky.

Důsledkem opakující se rýmy byly nosní polypy. Byla jsem už těsně před jejich operativním odstraněním. Ale něco jsem o tom načetla a zjistila, že se někdy vracejí, že to není definitivní řešení. Proto jsem operaci oddálila a nakonec se polypy vyřešily díky změně stravování a životního stylu, jak zmiňuji dále.

Další zdravotní potíže

Jako následek konzumace lepku, a hlavně cukru jsem řešila také gynekologické potíže typu kvasinkové infekce. Mívala jsem je přes léto, často při cestování. Nic moc příjemného a léčba se pokaždé vlekla. Hlavně proto, že jsem netušila souvislosti se stravou a alkoholem. Kvasinky milují, když jíme cukr, ale i ovoce a také alkohol. To všechno jsem ale vysledovala až po několika letech bez lepku, cukru a mléka.

Dále jsem mívala bolesti zad v oblasti beder a křížové kosti. Tyto bolesti jsem mívala pravidelně, když jsme s manželem cestovali s batohem na zádech po Itálii, Polsku a dalších zemích autobusem, vlakem a místní dopravou. Bolesti zad se projevovaly tak, jako kdyby mi něco zevnitř tlačilo na kříž, měla jsem pocit, že mám zácpu. Přičítala jsem to našemu způsobu cestování. Zácpa na cestách je běžná a batoh na zádech v kombinaci s dlouhými přejezdy vlakem, spaní na karimatce pod stanem, to rozhodně není nic dobrého pro záda.

To že byl příčinou lepek, jsem si uvědomila, až když jsem si ho dala asi po roce, co jsem už byla bez lepku. Dala jsem si na návštěvě dortíček. Do pár hodin mě začalo bolet v kříži, měla jsem pocit, že mám kámen ve střevě a konečníku. Byl to přesně ten pocit jako tenkrát v Itálii pod stanem. Kámen vydržel 2 dny a 2 noci, kdy jsem se opravdu moc nevyspala. Hned mi to bylo jasné! Na našich cestách jsme konzumovali převážně pečivo, ráno, večer a občas i na oběd. V Itálii si dáte pizzu nebo těstoviny, takže další přísun lepku.

Tím se vysvětlilo, proč jsem tyto bolesti zad mívala výhradně na našich evropských cestách. V Číně nebo Mexiku se mi to nestalo, proč asi? Podotýkám, psal se rok 2000.

Psychika

Další významná oblast, kde jsem u sebe vysledovala vliv lepku a také cukru, je psychika. Po narození dvojčat toho bylo na mě moc. Bývala jsem hodně impulsivní, moje chování bylo od extrému k extrému. Buďto jsem byla tichounká, anebo jsem vybuchla vzteky. Nikdo nedokázal předjímat, co přijde, jak budu reagovat a kdo to odnese.

Příčinou byla chronická únava a vyčerpání. Několikrát za noc jsem se budila s nudlí u nosu, nemohla jsem dýchat přes ucpaný nos a bývala jsem zahleněná. Nevyspala jsem se tak, jak by moje tělo potřebovalo. Budila jsem se unavená a s děsivou představou, že do dalšího spánku je sakra daleko. Vytrácela se z mého života radost a dny s dětmi jsem si přestávala užívat.

Toho roku na jaře (2008) se ke mně dostala informace od kamarádky, jak jí pomohla celostní medicína s jejími angínami a jak ji vysvobodila z kolotoče několika antibiotik, která opakovaně brala.

Zároveň jsem tou dobou začínala studium na Darja shiatsu school. V ročníku nás bylo přes 40 studentů a 5 lektorů, všichni v jednom velkém sále. Shiatsu je technika práce s tělem, pro zjednodušení se dá označit za specifickou celostní masáž. Masér = ošetřující pracuje na klientovi = ošetřovaném cca 60 minut. My jsme se v té škole všechno učili, takže probíhalo několik masáží denně, dále teorie, sdílení, večerní aktivity atd. Proč to píšu?
Protože díky tomu jsem si uvědomila, že mám dva hlavní problémy:

1/ Potřebuji často smrkat, což není příjemné, když ležíte a kolega na vás pracuje. A co teprve, když jsem měla ošetřovat někoho já.
2/ Chtělo se mi prdět. Skoro pořád. Takže opět si představte, že vás někdo masíruje. A co teprve, když jsem měla masírovat já. No hrůza. Bolesti břicha, nafouklá jak létající balón. Jak se dneska říká: „To nechceš zažít.“

Závěr: Při studiu shiatsu mi postupně docházelo, že ostatní tyto potíže nemají. Toto uvědomění rozhýbalo celou mašinérii kroků, důležitých pro další období mého života. Celé se to začalo odvíjet jiným, lepším směrem.

Shrnutí

Toto je výčet mých potíží, které mi konzumace lepku, mléka a cukru způsobovala. Ostatní to mohou mít jinak.

– rýmu
– záněty dutin
– nosní polypy
– alergie
– gynekologické potíže
– bolesti zad
– únavu
– špatnou psychiku
– nadýmání
– průjmy
– potíže s početím a udržením těhotenství

Co jsem udělala?

V září, bylo to v roce 2008, jsem zašla na konzultaci do Institutu celostní medicíny k paní doktorce Strnadelové a jejímu kolegovi panu Zerzánovi.
Na základě jejich doporučení jsem doslova přes noc změnila složení stravy. Přestala jsem jíst lepek a mléko, mléčné výrobky včetně másla a výrazně jsem omezila cukr. U cukru mi potom trvalo další 4 roky, než jsem se ze závislosti na něm osvobodila.

Efekt se dostavil do dvou týdnů. Mně se výrazně odlehčilo, doslova jsem mohla létat. Bylo mi čím dál lépe, ani jsem si tenkrát neuvědomovala, jak všechny potíže mizí. Poznala jsem to na zahlenění, které mizelo, a také trávení bylo čím dál lepší. Dokonce břicho se mi začalo zmenšovat. To že zhubnu z 85 na 62 kilo, bych tenkrát bývala nikomu nevěřila. A ani to nebyl cíl. Po dětech jsem přibrala cca 12 kg, ale s tím jsem se tenkrát smířila.

Překvapená bez alergie

Následující léto jsem seděla na louce a najednou mi došlo, že tu sedím uprostřed rozkvetlé louky, všude kvetou květiny a trávy a já nepšíkám, neotékám ani nesmrkám a moje očí neslzí. Prostě neměla jsem alergii, jupííí!

Jak se mi podařilo změnit stravu od základů, přejít na jídla bez lepku, mléka, cukru a výrazně omezit masovejce, jsem sepsala do celistvého textu. Doplnila jsem trochu teorie, sesumírovala návody a praktické recepty, jak snadné vařit bez lepku, mléka a cukru. Recepty jsou navíc bezmasé a bez použití vajec. I když maso i občas dám, mám ráda z farem, občas kupujeme bedýnky. Vejce čas od času dám do těsta nebo placek. Vznikl tak eBook „Lehká strava – bez lepku, mléka a cukru“.

Jak si zachovat vnitřní klid v každé situaci? Jak krotit svoji pozornost a lépe se soustředit? Zvu Vás do světa klidu a harmonie, přidáte se? Můj příběh si přečtěte zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů