Nebo je prostě chcete vyzkoušet, ale obáváte se, aby to doma někdo jedl?
Jáhly můžeme jíst jako přílohu, nebo z nich udělat samostatné jídlo. Chutnají dobře naslano i nasladko (v mém případě bez použití klasického cukru). Výhodou jáhel je, že jsou
Jak tedy začít, pokud nemáte s jejich přípravou žádné zkušenosti?
Jáhly několikrát propláchneme vroucí vodou a necháme vařit v osolené vodě 7 – 10 minut. Potom už můžeme konzumovat, anebo nechat stát pod pokličkou a sníst třeba za hodinu, dvě.
Na 1 hrnek jáhel je potřeba 2 hrnky vody.
Uvaříme tak rychlou přílohu k zelenině nebo i masu, k omáčce atd.
Suroviny:
2 hrnky jáhel
3 hrnky studené vody
2 polévkové lžíce škrobu (používám kukuřičný nebo tapiokový.)
½ čajové lžičky soli
¼ čajové lžičky skořice mleté
10 polévkových lžic datlového sirupu (může být i jiný)
½ hrnku vlašských ořechů celých nebo půlek
½ hrnku rozinek (není potřeba je máčet)
ovoce: čerstvé nebo sušené (to namočíme přes noc do vody)
Postup:
Do jemného sítka nasypeme všechny jáhly a prolijeme je 3-5 x horkou vodou. Propláchnuté jáhly uvaříme v osolené vodě 10 minut, poté necháme 10-30 minut stát. Vznikne jáhlová kaše. Mezitím si připravíme ovoce.
V míse nebo v tom samém hrnci smícháme uvařené jáhly, škrob, skořici, sirup na oslazení. Do zapékací formy nebo misky naneseme vrstvu jáhlové kaše a na ni dáme vrstvu ovoce, rozinek a ořechů. Navrch naneseme druhou vrstvu jáhlové kaše.
Pečeme v předehřáté troubě na 180°C po dobu 40 minut. Vršek jáhelníku pěkně zezlátne, když ho ke konci pečení na chvíli dáme na vrchní pečení při 200°C nebo zapneme gril.
Chuťové obměny jáhelníku:
1. Místo švestek použít jablka
2. Místo švestek použít meruňky
3. Místo rozinek použít datle
Správná konzistence po upečení a vychladnutí: Jáhelník drží pohromadě a nerozpadá se. Pokud se vám rozpadá, nechte ho opravdu vychladnout, klidně v ledničce. Pokud to nepomohlo, přidejte příště víc škrobu do hmoty před upečením.
Postup:
Jáhly propláchneme horkou vodou, vaříme společně s rýží, v osolené vodě cca 30 minut. Poměrně hodně se to rozvaří, a to právě potřebujeme. Přebytečnou vodu si prozatím slijeme do hrnku a můžeme ji potom použít, kdyby těsto bylo příliš tuhé.
Tuto hmotu necháme trochu vychladnout (ale ne úplně vystydnout) a smícháme s pohankovou moukou, tak aby vzniklo tuhé těsto (podobné jako na bramborové knedlíky). Těsto můžeme ještě přisolit podle potřeby.
Těsto natlačíme do hrnečků. Hrnečky vložíme do velkého kastrolu s vodou a přiklopíme pokličkou. Vaříme 20 minut. Po uvaření hrnečky opatrně vyjmeme a po částečném zchlazení z nich knedlíky vyklopíme na tác.
Druhá varianta je vařit knedlíky na pařáku. Do kastrolu dáme trochu vody, na pařák položíme knedlíky a necháme vařit v páře přiklopené pokličkou 15 minut. Knedlíčky děláme malé jako jsou na fotografii.
Pokud budeme už hodně zruční, můžeme zkusit uvařit knedlíky ve vodě, ale dost často se rozpadají a znehodnotí se, je z toho břečka, která se dá už jenom vylít.
Stejným způsobem můžeme uvařit knedlíky plněné ovocem, uzeným tofu nebo jinou náplní.
Do uvařených jáhel přilijeme trochu vody nebo rostlinného mléka necháme ještě chvíli prohřát a bobtnat. Můžeme ochutit skořicí, vanilkou, kokosem, kakaem, přidat rozinky, datle, osladit sirupem z datlí nebo rýžovým sirupem.
Verzi naslano mám ráda s orestovaným pórkem: na 1 porci 1/3 pórku nakrájíme nadrobno a orestujeme na trošce oleje. Nebo s česnekem: na 1 porci použijeme stroužky z ½ česneku, oloupané nakrájíme na plátky a orestujeme na oleji. Jak pórek, tak česnek dáme na kaši.
Uvařené jáhly znovu prohřejeme s trochou vody nebo rostlinným mlékem, můžeme rovnou ochutit podobně jako sladkou kaši a rozmixujeme tyčovým mixérem. Nalijeme do sklenic nebo misek, vzniknou nám takové poháry, které můžeme navrchu zdobit čerstvým ovocem, kakaem, marmeládou atp.
Chutná dobře teplý i studený. Ráda si ho beru v mističce na cesty, nezapomeňte přibalit lžičku.
Uvařené jáhly přidáme do zeleninového salátu. Salát tak bude sytější a také zrnka jáhel pěkně vypadají.
Uvařené jáhly přidáme do polévky nebo omáčky a rozmixujeme.
Více návodů bez lepku a mléka na zahušťování polévek a omáček najdete zde, v BONUSU.
Jáhly mají příjemně nažloutlou barvu, takže dodají jídlu i takový barevný nádech.
Mám pro vás eBook zdarma:
Kus bezlepku do kapsy
Vyzkoušejte recepty na sladké i slané svačiny bez cukru, mléka a lepku.
Ďakujem pekne